E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
dertschentfunken dazwischenfunken (D)
Stammformen dertschentfunkenfunkt dertschentdertschentgefunkt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (dertschent-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfunken dertschent
dufunks dertschent
hien/si,hatt/etfunkt dertschent
mirfunken dertschent
dirfunkt dertschent
sifunken dertschent
Pass compos
echhunndertschentgefunkt
duhuesdertschentgefunkt
hien/si,hatt/ethuetdertschentgefunkt
mirhunndertschentgefunkt
dirhuttdertschentgefunkt
sihunndertschentgefunkt
Plus-que-parfait
echhatdertschentgefunkt
duhasdertschentgefunkt
hien/si,hatt/ethatdertschentgefunkt
mirhatendertschentgefunkt
dirhatdertschentgefunkt
sihatendertschentgefunkt
Futur I
echwäert dertschentfunken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dertschentgefunkt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdertschentfunken
dugéifsdertschentfunken
hien/si,hatt/etgéifdertschentfunken
mirgéifendertschentfunken
dirgéiftdertschentfunken
sigéifendertschentfunken
Conditionnel Pass compos
echhttdertschentgefunkt
duhssdertschentgefunkt
hien/si,hatt/ethttdertschentgefunkt
mirhttendertschentgefunkt
dirhttdertschentgefunkt
sihttendertschentgefunkt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfunk dertschent!
Plurielfunkt dertschent!
dertschentgefunkt
dertschentfunken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginndertschentgefunkt
dugëssdertschentgefunkt
hie/si,hatt/etgëttdertschentgefunkt
mirginndertschentgefunkt
dirgittdertschentgefunkt
siginndertschentgefunkt
Pass compos
echsinndertschentgefunkt ginn
dubassdertschentgefunkt ginn
hien/si,hatt/etassdertschentgefunkt ginn
mirsinndertschentgefunkt ginn
dirsidddertschentgefunkt ginn
sisinndertschentgefunkt ginn
Plus-que-parfait
echwardertschentgefunkt ginn
duwaarsdertschentgefunkt ginn
hien/si,hatt/etwardertschentgefunkt ginn
mirwarendertschentgefunkt ginn
dirwaartdertschentgefunkt ginn
siwarendertschentgefunkt ginn
Futur I
echwäert dertschentgefunkt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dertschentgefunkt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif dertschentgefunkt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif dertschentgefunkt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier dertschentgefunkt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
funken
Remarquen (intern)
fr. bersetzung
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles