E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erausbaggeren ausbaggern (D) – curer, creuser (F) – to dredge (E)
Stammformen erausbaggerenbaggert erauserausgebaggert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eraus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbaggeren eraus
dubaggers eraus
hien/si,hatt/etbaggert eraus
mirbaggeren eraus
dirbaggert eraus
sibaggeren eraus
Pass compos
echhunnerausgebaggert
duhueserausgebaggert
hien/si,hatt/ethueterausgebaggert
mirhunnerausgebaggert
dirhutterausgebaggert
sihunnerausgebaggert
Plus-que-parfait
echhaterausgebaggert
duhaserausgebaggert
hien/si,hatt/ethaterausgebaggert
mirhatenerausgebaggert
dirhaterausgebaggert
sihatenerausgebaggert
Futur I
echwäert erausbaggeren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausgebaggert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferausbaggeren
dugéifserausbaggeren
hien/si,hatt/etgéiferausbaggeren
mirgéifenerausbaggeren
dirgéifterausbaggeren
sigéifenerausbaggeren
Conditionnel Pass compos
echhtterausgebaggert
duhsserausgebaggert
hien/si,hatt/ethtterausgebaggert
mirhttenerausgebaggert
dirhtterausgebaggert
sihttenerausgebaggert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbagger eraus!
Plurielbaggert eraus!
erausgebaggert
erausbaggeren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnerausgebaggert
dugësserausgebaggert
hie/si,hatt/etgëtterausgebaggert
mirginnerausgebaggert
dirgitterausgebaggert
siginnerausgebaggert
Pass compos
echsinnerausgebaggert ginn
dubasserausgebaggert ginn
hien/si,hatt/etasserausgebaggert ginn
mirsinnerausgebaggert ginn
dirsidderausgebaggert ginn
sisinnerausgebaggert ginn
Plus-que-parfait
echwarerausgebaggert ginn
duwaarserausgebaggert ginn
hien/si,hatt/etwarerausgebaggert ginn
mirwarenerausgebaggert ginn
dirwaarterausgebaggert ginn
siwarenerausgebaggert ginn
Futur I
echwäert erausgebaggert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausgebaggert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif erausgebaggert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif erausgebaggert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier erausgebaggert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausbaggerenbaggerenubaggeren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles