E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verfuschen verpfuschen (D) – gcher, bousiller (F)
Stammformen verfuschenverfuschtverfuscht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Prefigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echverfuschen
duverfuschs
hien/si,hatt/etverfuscht
mirverfuschen
dirverfuscht
siverfuschen
Pass compos
echhuverfuscht
duhuesverfuscht
hien/si,hatt/ethuetverfuscht
mirhuverfuscht
dirhuttverfuscht
sihuverfuscht
Plus-que-parfait
echhatverfuscht
duhasverfuscht
hien/si,hatt/ethatverfuscht
mirhateverfuscht
dirhatverfuscht
sihateverfuscht
Modale Futur I
echwäert verfuschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert verfuscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverfuschen
dugéifsverfuschen
hien/si,hatt/etgéifverfuschen
mirgéifeverfuschen
dirgéiftverfuschen
sigéifeverfuschen
Conditionnel pass compos
echhttverfuscht
duhssverfuscht
hien/si,hatt/ethttverfuscht
mirhätteverfuscht
dirhttverfuscht
sihätteverfuscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverfusch!
Plurielverfuscht!
verfuscht
verfuschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
fuschenoffuschen
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles