E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verfusch-en verpfuschen (D)gcher, bousiller (F)
Stammformen verfusch-enverfusch-tverfusch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverfusch-en
duverfusch-s
hien/si,hatt/etverfusch-t
mirverfusch-en
dirverfusch-t
siverfusch-en
Pass compos
echhuverfusch-t
duhuesverfusch-t
hien/si,hatt/ethuetverfusch-t
mirhuverfusch-t
dirhuttverfusch-t
sihuverfusch-t
Plus-que-parfait
echhatverfusch-t
duhasverfusch-t
hien/si,hatt/ethatverfusch-t
mirhateverfusch-t
dirhatverfusch-t
sihateverfusch-t
Futur I
echwäert verfusch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verfusch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverfusch-en
dugéifsverfusch-en
hien/si,hatt/etgéifverfusch-en
mirgéifeverfusch-en
dirgéiftverfusch-en
sigéifeverfusch-en
Conditionnel Pass compos
echhttverfusch-t
duhssverfusch-t
hien/si,hatt/ethttverfusch-t
mirhätteverfusch-t
dirhttverfusch-t
sihätteverfusch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverfusch!
Plurielverfusch-t!
verfusch-t
verfusch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
fusch-enoffusch-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles