E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
fusch-en nachahmen (D) – calquer (F)
Stammformen fusch-enfusch-tge-fusch-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echfusch-en
dufusch-s
hien/si,hatt/etfusch-t
mirfusch-en
dirfusch-t
sifusch-en
Pass compos
echhuge-fusch-t
duhuesge-fusch-t
hien/si,hatt/ethuetge-fusch-t
mirhuge-fusch-t
dirhuttge-fusch-t
sihuge-fusch-t
Plus-que-parfait
echhatge-fusch-t
duhasge-fusch-t
hien/si,hatt/ethatge-fusch-t
mirhatege-fusch-t
dirhatge-fusch-t
sihatege-fusch-t
Modale Futur I
echwäert fusch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-fusch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffusch-en
dugéifsfusch-en
hien/si,hatt/etgéiffusch-en
mirgéifefusch-en
dirgéiftfusch-en
sigéifefusch-en
Conditionnel pass compos
echhttge-fusch-t
duhssge-fusch-t
hien/si,hatt/ethttge-fusch-t
mirhättege-fusch-t
dirhttge-fusch-t
sihättege-fusch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfusch!
Plurielfusch-t!
ge-fusch-t
fusch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
offusch-enverfusch-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles