E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
mgaachelen umschmeicheln (D) – cajoler (F)
Stammformen mgaachelengaachelt mmgaachelt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echgaachelen m
dugaachels m
hien/si,hatt/etgaachelt m
mirgaachelen m
dirgaachelt m
sigaachelen m
Pass compos
echhunnmgaachelt
duhuesmgaachelt
hien/si,hatt/ethuetmgaachelt
mirhunnmgaachelt
dirhuttmgaachelt
sihunnmgaachelt
Plus-que-parfait
echhatmgaachelt
duhasmgaachelt
hien/si,hatt/ethatmgaachelt
mirhatenmgaachelt
dirhatmgaachelt
sihatenmgaachelt
Modale Futur I
echwäert mgaachelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert mgaachelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmgaachelen
dugéifsmgaachelen
hien/si,hatt/etgéifmgaachelen
mirgéifenmgaachelen
dirgéiftmgaachelen
sigéifenmgaachelen
Conditionnel pass compos
echhttmgaachelt
duhssmgaachelt
hien/si,hatt/ethttmgaachelt
mirhttenmgaachelt
dirhttmgaachelt
sihttenmgaachelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergaachel m!
Plurielgaachelt m!
mgaachelt
mgaachelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnmgaachelt
dugëssmgaachelt
hie/si,hatt/etgëttmgaachelt
mirginnmgaachelt
dirgittmgaachelt
siginnmgaachelt
Pass compos
echsinnmgaachelt ginn
dubassmgaachelt ginn
hien/si,hatt/etassmgaachelt ginn
mirsinnmgaachelt ginn
dirsiddmgaachelt ginn
sisinnmgaachelt ginn
Plus-que-parfait
echwarmgaachelt ginn
duwaarsmgaachelt ginn
hien/si,hatt/etwarmgaachelt ginn
mirwarenmgaachelt ginn
dirwaartmgaachelt ginn
siwarenmgaachelt ginn
Modale Futur I
echwäert mgaachelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert mgaachelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif mgaachelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif mgaachelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier mgaachelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
begaachelen
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles