E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
mgaachel-en umschmeicheln (D)cajoler (F)
Stammformen mgaachel-engaachel-t mmgaachel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgaachel-en m
dugaachel-s m
hien/si,hatt/etgaachel-t m
mirgaachel-en m
dirgaachel-t m
sigaachel-en m
Pass compos
echhunnmgaachel-t
duhuesmgaachel-t
hien/si,hatt/ethuetmgaachel-t
mirhunnmgaachel-t
dirhuttmgaachel-t
sihunnmgaachel-t
Plus-que-parfait
echhatmgaachel-t
duhasmgaachel-t
hien/si,hatt/ethatmgaachel-t
mirhatenmgaachel-t
dirhatmgaachel-t
sihatenmgaachel-t
Futur I
echwäert mgaachel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mgaachel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmgaachel-en
dugéifsmgaachel-en
hien/si,hatt/etgéifmgaachel-en
mirgéifenmgaachel-en
dirgéiftmgaachel-en
sigéifenmgaachel-en
Conditionnel Pass compos
echhttmgaachel-t
duhssmgaachel-t
hien/si,hatt/ethttmgaachel-t
mirhttenmgaachel-t
dirhttmgaachel-t
sihttenmgaachel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergaachel m!
Plurielgaachel-t m!
mgaachel-t
mgaachel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnmgaachel-t
dugëssmgaachel-t
hie/si,hatt/etgëttmgaachel-t
mirginnmgaachel-t
dirgittmgaachel-t
siginnmgaachel-t
Pass compos
echsinnmgaachel-t ginn
dubassmgaachel-t ginn
hien/si,hatt/etassmgaachel-t ginn
mirsinnmgaachel-t ginn
dirsiddmgaachel-t ginn
sisinnmgaachel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarmgaachel-t ginn
duwaarsmgaachel-t ginn
hien/si,hatt/etwarmgaachel-t ginn
mirwarenmgaachel-t ginn
dirwaartmgaachel-t ginn
siwarenmgaachel-t ginn
Futur I
echwäert mgaachel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mgaachel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif mgaachel-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif mgaachel-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier mgaachel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
begaachel-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles