E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ubaggeren anbaggern (D) – draguer (F) – to flirt with so. (E)
Stammformen ubaggerenbaggert unugebaggert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbaggeren un
dubaggers un
hien/si,hatt/etbaggert un
mirbaggeren un
dirbaggert un
sibaggeren un
Pass compos
echhunnugebaggert
duhuesugebaggert
hien/si,hatt/ethuetugebaggert
mirhunnugebaggert
dirhuttugebaggert
sihunnugebaggert
Plus-que-parfait
echhatugebaggert
duhasugebaggert
hien/si,hatt/ethatugebaggert
mirhatenugebaggert
dirhatugebaggert
sihatenugebaggert
Futur I
echwäert ubaggeren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugebaggert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifubaggeren
dugéifsubaggeren
hien/si,hatt/etgéifubaggeren
mirgéifenubaggeren
dirgéiftubaggeren
sigéifenubaggeren
Conditionnel Pass compos
echhttugebaggert
duhssugebaggert
hien/si,hatt/ethttugebaggert
mirhttenugebaggert
dirhttugebaggert
sihttenugebaggert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbagger un!
Plurielbaggert un!
ugebaggert
ubaggeren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnugebaggert
dugëssugebaggert
hie/si,hatt/etgëttugebaggert
mirginnugebaggert
dirgittugebaggert
siginnugebaggert
Pass compos
echsinnugebaggert ginn
dubassugebaggert ginn
hien/si,hatt/etassugebaggert ginn
mirsinnugebaggert ginn
dirsiddugebaggert ginn
sisinnugebaggert ginn
Plus-que-parfait
echwarugebaggert ginn
duwaarsugebaggert ginn
hien/si,hatt/etwarugebaggert ginn
mirwarenugebaggert ginn
dirwaartugebaggert ginn
siwarenugebaggert ginn
Futur I
echwäert ugebaggert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugebaggert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ugebaggert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ugebaggert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ugebaggert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausbaggerenbaggerenerausbaggeren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles