E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ubagger-en anbaggern (D) – draguer (F) – to flirt with so. (E)
Stammformen ubagger-enbagger-t unuge-bagger-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbagger-en un
dubagger-s un
hien/si,hatt/etbagger-t un
mirbagger-en un
dirbagger-t un
sibagger-en un
Pass compos
echhunnuge-bagger-t
duhuesuge-bagger-t
hien/si,hatt/ethuetuge-bagger-t
mirhunnuge-bagger-t
dirhuttuge-bagger-t
sihunnuge-bagger-t
Plus-que-parfait
echhatuge-bagger-t
duhasuge-bagger-t
hien/si,hatt/ethatuge-bagger-t
mirhatenuge-bagger-t
dirhatuge-bagger-t
sihatenuge-bagger-t
Futur I
echwäert ubagger-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert uge-bagger-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifubagger-en
dugéifsubagger-en
hien/si,hatt/etgéifubagger-en
mirgéifenubagger-en
dirgéiftubagger-en
sigéifenubagger-en
Conditionnel Pass compos
echhttuge-bagger-t
duhssuge-bagger-t
hien/si,hatt/ethttuge-bagger-t
mirhttenuge-bagger-t
dirhttuge-bagger-t
sihttenuge-bagger-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbagger un!
Plurielbagger-t un!
uge-bagger-t
ubagger-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnuge-bagger-t
dugëssuge-bagger-t
hie/si,hatt/etgëttuge-bagger-t
mirginnuge-bagger-t
dirgittuge-bagger-t
siginnuge-bagger-t
Pass compos
echsinnuge-bagger-t ginn
dubassuge-bagger-t ginn
hien/si,hatt/etassuge-bagger-t ginn
mirsinnuge-bagger-t ginn
dirsidduge-bagger-t ginn
sisinnuge-bagger-t ginn
Plus-que-parfait
echwaruge-bagger-t ginn
duwaarsuge-bagger-t ginn
hien/si,hatt/etwaruge-bagger-t ginn
mirwarenuge-bagger-t ginn
dirwaartuge-bagger-t ginn
siwarenuge-bagger-t ginn
Futur I
echwäert uge-bagger-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert uge-bagger-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif uge-bagger-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif uge-bagger-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier uge-bagger-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausbagger-enbagger-enerausbagger-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles