E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
gäisselen geißeln (D)stigmatiser (F)
Stammformen gäisselengäisseltgegäisselt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgäisselen
dugäissels
hien/si,hatt/etgäisselt
mirgäisselen
dirgäisselt
sigäisselen
Passé composé
echhugegäisselt
duhuesgegäisselt
hien/si,hatt/ethuetgegäisselt
mirhugegäisselt
dirhuttgegäisselt
sihugegäisselt
Plus-que-parfait
echhatgegäisselt
duhasgegäisselt
hien/si,hatt/ethatgegäisselt
mirhategegäisselt
dirhatgegäisselt
sihategegäisselt
Futur I
echwäert gäisselen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gegäisselt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgäisselen
dugéifsgäisselen
hien/si,hatt/etgéifgäisselen
mirgéifegäisselen
dirgéiftgäisselen
sigéifegäisselen
Conditionnel Passé composé
echhättgegäisselt
duhässgegäisselt
hien/si,hatt/ethättgegäisselt
mirhättegegäisselt
dirhättgegäisselt
sihättegegäisselt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergäissel!
Plurielgäisselt!
gegäisselt
gäisselen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigegäisselt
dugëssgegäisselt
hie/si,hatt/etgëttgegäisselt
mirgigegäisselt
dirgittgegäisselt
sigigegäisselt
Passé composé
echsigegäisselt ginn
dubassgegäisselt ginn
hien/si,hatt/etassgegäisselt ginn
mirsigegäisselt ginn
dirsiddgegäisselt ginn
sisigegäisselt ginn
Plus-que-parfait
echwargegäisselt ginn
duwaarsgegäisselt ginn
hien/si,hatt/etwargegäisselt ginn
mirwaregegäisselt ginn
dirwaartgegäisselt ginn
siwaregegäisselt ginn
Futur I
echwäert gegäisselt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gegäisselt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif gegäisselt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif gegäisselt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier gegäisselt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles