E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
gäissel-en geißeln (D) – stigmatiser (F)
Stammformen gäissel-engäissel-tge-gäissel-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgäissel-en
dugäissel-s
hien/si,hatt/etgäissel-t
mirgäissel-en
dirgäissel-t
sigäissel-en
Passé composé
echhuge-gäissel-t
duhuesge-gäissel-t
hien/si,hatt/ethuetge-gäissel-t
mirhuge-gäissel-t
dirhuttge-gäissel-t
sihuge-gäissel-t
Plus-que-parfait
echhatge-gäissel-t
duhasge-gäissel-t
hien/si,hatt/ethatge-gäissel-t
mirhatege-gäissel-t
dirhatge-gäissel-t
sihatege-gäissel-t
Futur I
echwäert gäissel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-gäissel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgäissel-en
dugéifsgäissel-en
hien/si,hatt/etgéifgäissel-en
mirgéifegäissel-en
dirgéiftgäissel-en
sigéifegäissel-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-gäissel-t
duhässge-gäissel-t
hien/si,hatt/ethättge-gäissel-t
mirhättege-gäissel-t
dirhättge-gäissel-t
sihättege-gäissel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergäissel!
Plurielgäissel-t!
ge-gäissel-t
gäissel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgige-gäissel-t
dugëssge-gäissel-t
hie/si,hatt/etgëttge-gäissel-t
mirgige-gäissel-t
dirgittge-gäissel-t
sigige-gäissel-t
Passé composé
echsige-gäissel-t ginn
dubassge-gäissel-t ginn
hien/si,hatt/etassge-gäissel-t ginn
mirsige-gäissel-t ginn
dirsiddge-gäissel-t ginn
sisige-gäissel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-gäissel-t ginn
duwaarsge-gäissel-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-gäissel-t ginn
mirwarege-gäissel-t ginn
dirwaartge-gäissel-t ginn
siwarege-gäissel-t ginn
Futur I
echwäert ge-gäissel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-gäissel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ge-gäissel-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ge-gäissel-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier ge-gäissel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles