E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
galvaniséieren galvanisieren (D)ganlvaniser (F)
Stammformen galvaniséierengalvaniséiertgalvaniséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgalvaniséieren
dugalvaniséiers
hien/si,hatt/etgalvaniséiert
mirgalvaniséieren
dirgalvaniséiert
sigalvaniséieren
Passé composé
echhugalvaniséiert
duhuesgalvaniséiert
hien/si,hatt/ethuetgalvaniséiert
mirhugalvaniséiert
dirhuttgalvaniséiert
sihugalvaniséiert
Plus-que-parfait
echhatgalvaniséiert
duhasgalvaniséiert
hien/si,hatt/ethatgalvaniséiert
mirhategalvaniséiert
dirhatgalvaniséiert
sihategalvaniséiert
Futur I
echwäert galvaniséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert galvaniséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgalvaniséieren
dugéifsgalvaniséieren
hien/si,hatt/etgéifgalvaniséieren
mirgéifegalvaniséieren
dirgéiftgalvaniséieren
sigéifegalvaniséieren
Conditionnel Passé composé
echhättgalvaniséiert
duhässgalvaniséiert
hien/si,hatt/ethättgalvaniséiert
mirhättegalvaniséiert
dirhättgalvaniséiert
sihättegalvaniséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergalvaniséier!
Plurielgalvaniséiert!
galvaniséiert
galvaniséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigalvaniséiert
dugëssgalvaniséiert
hie/si,hatt/etgëttgalvaniséiert
mirgigalvaniséiert
dirgittgalvaniséiert
sigigalvaniséiert
Passé composé
echsigalvaniséiert ginn
dubassgalvaniséiert ginn
hien/si,hatt/etassgalvaniséiert ginn
mirsigalvaniséiert ginn
dirsiddgalvaniséiert ginn
sisigalvaniséiert ginn
Plus-que-parfait
echwargalvaniséiert ginn
duwaarsgalvaniséiert ginn
hien/si,hatt/etwargalvaniséiert ginn
mirwaregalvaniséiert ginn
dirwaartgalvaniséiert ginn
siwaregalvaniséiert ginn
Futur I
echwäert galvaniséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert galvaniséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif galvaniséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif galvaniséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier galvaniséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles