E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
gängelen jmd. gängeln (D)berner qn. (F)
Stammformen gängelengängeltgegängelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgängelen
dugängels
hien/si,hatt/etgängelt
mirgängelen
dirgängelt
sigängelen
Passé composé
echhugegängelt
duhuesgegängelt
hien/si,hatt/ethuetgegängelt
mirhugegängelt
dirhuttgegängelt
sihugegängelt
Plus-que-parfait
echhatgegängelt
duhasgegängelt
hien/si,hatt/ethatgegängelt
mirhategegängelt
dirhatgegängelt
sihategegängelt
Futur I
echwäert gängelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gegängelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgängelen
dugéifsgängelen
hien/si,hatt/etgéifgängelen
mirgéifegängelen
dirgéiftgängelen
sigéifegängelen
Conditionnel Passé composé
echhättgegängelt
duhässgegängelt
hien/si,hatt/ethättgegängelt
mirhättegegängelt
dirhättgegängelt
sihättegegängelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergängel!
Plurielgängelt!
gegängelt
gängelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigegängelt
dugëssgegängelt
hie/si,hatt/etgëttgegängelt
mirgigegängelt
dirgittgegängelt
sigigegängelt
Passé composé
echsigegängelt ginn
dubassgegängelt ginn
hien/si,hatt/etassgegängelt ginn
mirsigegängelt ginn
dirsiddgegängelt ginn
sisigegängelt ginn
Plus-que-parfait
echwargegängelt ginn
duwaarsgegängelt ginn
hien/si,hatt/etwargegängelt ginn
mirwaregegängelt ginn
dirwaartgegängelt ginn
siwaregegängelt ginn
Futur I
echwäert gegängelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gegängelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif gegängelt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif gegängelt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier gegängelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles