E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
gären gären (D) – fermenter (F)
Stammformen gärengäertgegäert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgären
dugäers
hien/si,hatt/etgäert
mirgären
dirgäert
sigären
Passé composé
echhugegäert
duhuesgegäert
hien/si,hatt/ethuetgegäert
mirhugegäert
dirhuttgegäert
sihugegäert
Plus-que-parfait
echhatgegäert
duhasgegäert
hien/si,hatt/ethatgegäert
mirhategegäert
dirhatgegäert
sihategegäert
Futur I
echwäert gären
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gegäert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgären
dugéifsgären
hien/si,hatt/etgéifgären
mirgéifegären
dirgéiftgären
sigéifegären
Conditionnel Passé composé
echhättgegäert
duhässgegäert
hien/si,hatt/ethättgegäert
mirhättegegäert
dirhättgegäert
sihättegegäert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergär!
Plurielgäert!
gegäert
gären
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles