E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
garantéieren garantieren (D)garantir (F)
Stammformen garantéierengarantéiertgarantéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgarantéieren
dugarantéiers
hien/si,hatt/etgarantéiert
mirgarantéieren
dirgarantéiert
sigarantéieren
Passé composé
echhugarantéiert
duhuesgarantéiert
hien/si,hatt/ethuetgarantéiert
mirhugarantéiert
dirhuttgarantéiert
sihugarantéiert
Plus-que-parfait
echhatgarantéiert
duhasgarantéiert
hien/si,hatt/ethatgarantéiert
mirhategarantéiert
dirhatgarantéiert
sihategarantéiert
Futur I
echwäert garantéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert garantéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgarantéieren
dugéifsgarantéieren
hien/si,hatt/etgéifgarantéieren
mirgéifegarantéieren
dirgéiftgarantéieren
sigéifegarantéieren
Conditionnel Passé composé
echhättgarantéiert
duhässgarantéiert
hien/si,hatt/ethättgarantéiert
mirhättegarantéiert
dirhättgarantéiert
sihättegarantéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergarantéier!
Plurielgarantéiert!
garantéiert
garantéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigarantéiert
dugëssgarantéiert
hie/si,hatt/etgëttgarantéiert
mirgigarantéiert
dirgittgarantéiert
sigigarantéiert
Passé composé
echsigarantéiert ginn
dubassgarantéiert ginn
hien/si,hatt/etassgarantéiert ginn
mirsigarantéiert ginn
dirsiddgarantéiert ginn
sisigarantéiert ginn
Plus-que-parfait
echwargarantéiert ginn
duwaarsgarantéiert ginn
hien/si,hatt/etwargarantéiert ginn
mirwaregarantéiert ginn
dirwaartgarantéiert ginn
siwaregarantéiert ginn
Futur I
echwäert garantéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert garantéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif garantéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif garantéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier garantéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles