E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
garnéieren schmücken (D)garnir (F)
Stammformen garnéierengarnéiertgarnéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgarnéieren
dugarnéiers
hien/si,hatt/etgarnéiert
mirgarnéieren
dirgarnéiert
sigarnéieren
Passé composé
echhugarnéiert
duhuesgarnéiert
hien/si,hatt/ethuetgarnéiert
mirhugarnéiert
dirhuttgarnéiert
sihugarnéiert
Plus-que-parfait
echhatgarnéiert
duhasgarnéiert
hien/si,hatt/ethatgarnéiert
mirhategarnéiert
dirhatgarnéiert
sihategarnéiert
Futur I
echwäert garnéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert garnéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgarnéieren
dugéifsgarnéieren
hien/si,hatt/etgéifgarnéieren
mirgéifegarnéieren
dirgéiftgarnéieren
sigéifegarnéieren
Conditionnel Passé composé
echhättgarnéiert
duhässgarnéiert
hien/si,hatt/ethättgarnéiert
mirhättegarnéiert
dirhättgarnéiert
sihättegarnéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergarnéier!
Plurielgarnéiert!
garnéiert
garnéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigarnéiert
dugëssgarnéiert
hie/si,hatt/etgëttgarnéiert
mirgigarnéiert
dirgittgarnéiert
sigigarnéiert
Passé composé
echsigarnéiert ginn
dubassgarnéiert ginn
hien/si,hatt/etassgarnéiert ginn
mirsigarnéiert ginn
dirsiddgarnéiert ginn
sisigarnéiert ginn
Plus-que-parfait
echwargarnéiert ginn
duwaarsgarnéiert ginn
hien/si,hatt/etwargarnéiert ginn
mirwaregarnéiert ginn
dirwaartgarnéiert ginn
siwaregarnéiert ginn
Futur I
echwäert garnéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert garnéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif garnéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif garnéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier garnéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles