E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
garrelen sbeln, mit Mhe abschneiden (D)couper (avec difficult) (F)
Stammformen garrelengarreltgegarrelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgarrelen
dugarrels
hien/si,hatt/etgarrelt
mirgarrelen
dirgarrelt
sigarrelen
Pass compos
echhugegarrelt
duhuesgegarrelt
hien/si,hatt/ethuetgegarrelt
mirhugegarrelt
dirhuttgegarrelt
sihugegarrelt
Plus-que-parfait
echhatgegarrelt
duhasgegarrelt
hien/si,hatt/ethatgegarrelt
mirhategegarrelt
dirhatgegarrelt
sihategegarrelt
Futur I
echwäert garrelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gegarrelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgarrelen
dugéifsgarrelen
hien/si,hatt/etgéifgarrelen
mirgéifegarrelen
dirgéiftgarrelen
sigéifegarrelen
Conditionnel Pass compos
echhttgegarrelt
duhssgegarrelt
hien/si,hatt/ethttgegarrelt
mirhättegegarrelt
dirhttgegarrelt
sihättegegarrelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergarrel!
Plurielgarrelt!
gegarrelt
garrelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigegarrelt
dugëssgegarrelt
hie/si,hatt/etgëttgegarrelt
mirgigegarrelt
dirgittgegarrelt
sigigegarrelt
Pass compos
echsigegarrelt ginn
dubassgegarrelt ginn
hien/si,hatt/etassgegarrelt ginn
mirsigegarrelt ginn
dirsiddgegarrelt ginn
sisigegarrelt ginn
Plus-que-parfait
echwargegarrelt ginn
duwaarsgegarrelt ginn
hien/si,hatt/etwargegarrelt ginn
mirwaregegarrelt ginn
dirwaartgegarrelt ginn
siwaregegarrelt ginn
Futur I
echwäert gegarrelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gegarrelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gegarrelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gegarrelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gegarrelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erofgarrelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles