E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ergätzen ergötzen (D)délecter (F)
Stammformen ergätzenergätztergätzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echergätzen
duergätz
hien/si,hatt/etergätzt
mirergätzen
dirergätzt
siergätzen
Passé composé
echhunnergätzt
duhuesergätzt
hien/si,hatt/ethuetergätzt
mirhunnergätzt
dirhuttergätzt
sihunnergätzt
Plus-que-parfait
echhatergätzt
duhasergätzt
hien/si,hatt/ethatergätzt
mirhatenergätzt
dirhatergätzt
sihatenergätzt
Futur I
echwäert ergätzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ergätzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifergätzen
dugéifsergätzen
hien/si,hatt/etgéifergätzen
mirgéifenergätzen
dirgéiftergätzen
sigéifenergätzen
Conditionnel Passé composé
echhättergätzt
duhässergätzt
hien/si,hatt/ethättergätzt
mirhättenergätzt
dirhättergätzt
sihättenergätzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierergätz!
Plurielergätzt!
ergätzt
ergätzen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnergätzt
dugëssergätzt
hie/si,hatt/etgëttergätzt
mirginnergätzt
dirgittergätzt
siginnergätzt
Passé composé
echsinnergätzt ginn
dubassergätzt ginn
hien/si,hatt/etassergätzt ginn
mirsinnergätzt ginn
dirsiddergätzt ginn
sisinnergätzt ginn
Plus-que-parfait
echwarergätzt ginn
duwaarsergätzt ginn
hien/si,hatt/etwarergätzt ginn
mirwarenergätzt ginn
dirwaartergätzt ginn
siwarenergätzt ginn
Futur I
echwäert ergätzt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ergätzt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ergätzt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ergätzt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ergätzt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles