E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
gecksen scherzen (D) – badiner (F)
Stammformen gecksengeckstgegeckst
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echgecksen
dugecks
hien/si,hatt/etgeckst
mirgecksen
dirgeckst
sigecksen
Pass compos
echhugegeckst
duhuesgegeckst
hien/si,hatt/ethuetgegeckst
mirhugegeckst
dirhuttgegeckst
sihugegeckst
Plus-que-parfait
echhatgegeckst
duhasgegeckst
hien/si,hatt/ethatgegeckst
mirhategegeckst
dirhatgegeckst
sihategegeckst
Modale Futur I
echwäert gecksen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert gegeckst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgecksen
dugéifsgecksen
hien/si,hatt/etgéifgecksen
mirgéifegecksen
dirgéiftgecksen
sigéifegecksen
Conditionnel pass compos
echhttgegeckst
duhssgegeckst
hien/si,hatt/ethttgegeckst
mirhättegegeckst
dirhttgegeckst
sihättegegeckst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergecks!
Plurielgeckst!
gegeckst
gecksen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles