E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
begeeschteren begeistern (D)enthousiasmer (F)
Stammformen begeeschterenbegeeschtertbegeeschtert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbegeeschteren
dubegeeschters
hien/si,hatt/etbegeeschtert
mirbegeeschteren
dirbegeeschtert
sibegeeschteren
Pass compos
echhubegeeschtert
duhuesbegeeschtert
hien/si,hatt/ethuetbegeeschtert
mirhubegeeschtert
dirhuttbegeeschtert
sihubegeeschtert
Plus-que-parfait
echhatbegeeschtert
duhasbegeeschtert
hien/si,hatt/ethatbegeeschtert
mirhatebegeeschtert
dirhatbegeeschtert
sihatebegeeschtert
Futur I
echwäert begeeschteren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert begeeschtert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbegeeschteren
dugéifsbegeeschteren
hien/si,hatt/etgéifbegeeschteren
mirgéifebegeeschteren
dirgéiftbegeeschteren
sigéifebegeeschteren
Conditionnel Pass compos
echhttbegeeschtert
duhssbegeeschtert
hien/si,hatt/ethttbegeeschtert
mirhättebegeeschtert
dirhttbegeeschtert
sihättebegeeschtert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbegeeschter!
Plurielbegeeschtert!
begeeschtert
begeeschteren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgibegeeschtert
dugëssbegeeschtert
hie/si,hatt/etgëttbegeeschtert
mirgibegeeschtert
dirgittbegeeschtert
sigibegeeschtert
Pass compos
echsibegeeschtert ginn
dubassbegeeschtert ginn
hien/si,hatt/etassbegeeschtert ginn
mirsibegeeschtert ginn
dirsiddbegeeschtert ginn
sisibegeeschtert ginn
Plus-que-parfait
echwarbegeeschtert ginn
duwaarsbegeeschtert ginn
hien/si,hatt/etwarbegeeschtert ginn
mirwarebegeeschtert ginn
dirwaartbegeeschtert ginn
siwarebegeeschtert ginn
Futur I
echwäert begeeschtert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert begeeschtert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif begeeschtert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif begeeschtert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier begeeschtert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles