E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
dohige-hei-en dahinwerfen (D)
Stammformen dohige-hei-enge-hi-t dohindohige-hi-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (dohin-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echge-hei-en dohin
duge-hi-s dohin
hien/si,hatt/etge-hi-t dohin
mirge-hei-en dohin
dirge-hi-t dohin
sige-hei-en dohin
Pass compos
echhunndohige-hi-t
duhuesdohige-hi-t
hien/si,hatt/ethuetdohige-hi-t
mirhunndohige-hi-t
dirhuttdohige-hi-t
sihunndohige-hi-t
Plus-que-parfait
echhatdohige-hi-t
duhasdohige-hi-t
hien/si,hatt/ethatdohige-hi-t
mirhatendohige-hi-t
dirhatdohige-hi-t
sihatendohige-hi-t
Futur I
echwäert dohige-hei-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dohige-hi-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdohige-hei-en
dugéifsdohige-hei-en
hien/si,hatt/etgéifdohige-hei-en
mirgéifendohige-hei-en
dirgéiftdohige-hei-en
sigéifendohige-hei-en
Conditionnel Pass compos
echhttdohige-hi-t
duhssdohige-hi-t
hien/si,hatt/ethttdohige-hi-t
mirhttendohige-hi-t
dirhttdohige-hi-t
sihttendohige-hi-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierge-hi dohin!
Plurielge-hei-t dohin!
dohige-hi-t
dohige-hei-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
age-hei-enausge-hei-enduerchge-hei-enduerge-hei-enmge-hei-enerage-hei-enerausge-hei-eneriwwerge-hei-enerofge-hei-eneropge-hei-enewechge-hei-enge-hei-ennoge-hei-enopge-hei-envirge-hei-enzouge-hei-en
Remarquen (intern)
fr. bersetzung
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles