E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
duerchbäissen durchbeißen (D) – couper avec les dents (F)
Stammformen duerchbäissenbäisst duerchduerchgebass
Eegenschaften unregelmäßig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbäissen duerch
dubäiss duerch
hien/si,hatt/etbäisst duerch
mirbäissen duerch
dirbäisst duerch
sibäissen duerch
Passé composé
echhunnduerchgebass
duhuesduerchgebass
hien/si,hatt/ethuetduerchgebass
mirhunnduerchgebass
dirhuttduerchgebass
sihunnduerchgebass
Plus-que-parfait
echhatduerchgebass
duhasduerchgebass
hien/si,hatt/ethatduerchgebass
mirhatenduerchgebass
dirhatduerchgebass
sihatenduerchgebass
Futur I
echwäert duerchbäissen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgebass hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchbäissen
dugéifsduerchbäissen
hien/si,hatt/etgéifduerchbäissen
mirgéifenduerchbäissen
dirgéiftduerchbäissen
sigéifenduerchbäissen
Conditionnel Passé composé
echhättduerchgebass
duhässduerchgebass
hien/si,hatt/ethättduerchgebass
mirhättenduerchgebass
dirhättduerchgebass
sihättenduerchgebass
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbäiss duerch!
Plurielbäisst duerch!
duerchgebass
duerchbäissen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausbäissenbäissenderduerchbäissendrabäissenerofbäissenfestbäissenofbäissenopbäissenubäissenverbäissenzerbäissenzoubäissen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles