E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
iwwergéissen übergiessen (D)verser sur (F)
Stammformen iwwergéisseniwwergéisstiwwergoss
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echiwwergéissen
duiwwergéiss
hien/si,hatt/etiwwergéisst
miriwwergéissen
diriwwergéisst
siiwwergéissen
Passé composé
echhunniwwergoss
duhuesiwwergoss
hien/si,hatt/ethuetiwwergoss
mirhunniwwergoss
dirhuttiwwergoss
sihunniwwergoss
Plus-que-parfait
echhatiwwergoss
duhasiwwergoss
hien/si,hatt/ethatiwwergoss
mirhateniwwergoss
dirhatiwwergoss
sihateniwwergoss
Futur I
echwäert iwwergéissen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwergoss hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwergéissen
dugéifsiwwergéissen
hien/si,hatt/etgéifiwwergéissen
mirgéifeniwwergéissen
dirgéiftiwwergéissen
sigéifeniwwergéissen
Conditionnel Passé composé
echhättiwwergoss
duhässiwwergoss
hien/si,hatt/ethättiwwergoss
mirhätteniwwergoss
dirhättiwwergoss
sihätteniwwergoss
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwergéiss!
Plurieliwwergéisst!
iwwergoss
iwwergéissen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
agéissenausgéissenbegéissenëmgéissengéissen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles