E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erofbäissen abbeißen (D)mordre, arracher (F)to bite off (E)
Stammformen erofbäissenbäisst eroferofgebass
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (erof-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbäissen erof
dubäiss erof
hien/si,hatt/etbäisst erof
mirbäissen erof
dirbäisst erof
sibäissen erof
Passé composé
echhunnerofgebass
duhueserofgebass
hien/si,hatt/ethueterofgebass
mirhunnerofgebass
dirhutterofgebass
sihunnerofgebass
Plus-que-parfait
echhaterofgebass
duhaserofgebass
hien/si,hatt/ethaterofgebass
mirhatenerofgebass
dirhaterofgebass
sihatenerofgebass
Futur I
echwäert erofbäissen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erofgebass hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferofbäissen
dugéifserofbäissen
hien/si,hatt/etgéiferofbäissen
mirgéifenerofbäissen
dirgéifterofbäissen
sigéifenerofbäissen
Conditionnel Passé composé
echhätterofgebass
duhässerofgebass
hien/si,hatt/ethätterofgebass
mirhättenerofgebass
dirhätterofgebass
sihättenerofgebass
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbäiss erof!
Plurielbäisst erof!
erofgebass
erofbäissen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausbäissenbäissenderduerchbäissendrabäissenduerchbäissenfestbäissenofbäissenopbäissenubäissenverbäissenzerbäissenzoubäissen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles