E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
geréieren verwalten (D)gérer (F)
Stammformen geréierengeréiertgeréiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgeréieren
dugeréiers
hien/si,hatt/etgeréiert
mirgeréieren
dirgeréiert
sigeréieren
Passé composé
echhugeréiert
duhuesgeréiert
hien/si,hatt/ethuetgeréiert
mirhugeréiert
dirhuttgeréiert
sihugeréiert
Plus-que-parfait
echhatgeréiert
duhasgeréiert
hien/si,hatt/ethatgeréiert
mirhategeréiert
dirhatgeréiert
sihategeréiert
Futur I
echwäert geréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgeréieren
dugéifsgeréieren
hien/si,hatt/etgéifgeréieren
mirgéifegeréieren
dirgéiftgeréieren
sigéifegeréieren
Conditionnel Passé composé
echhättgeréiert
duhässgeréiert
hien/si,hatt/ethättgeréiert
mirhättegeréiert
dirhättgeréiert
sihättegeréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergeréier!
Plurielgeréiert!
geréiert
geréieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigeréiert
dugëssgeréiert
hie/si,hatt/etgëttgeréiert
mirgigeréiert
dirgittgeréiert
sigigeréiert
Passé composé
echsigeréiert ginn
dubassgeréiert ginn
hien/si,hatt/etassgeréiert ginn
mirsigeréiert ginn
dirsiddgeréiert ginn
sisigeréiert ginn
Plus-que-parfait
echwargeréiert ginn
duwaarsgeréiert ginn
hien/si,hatt/etwargeréiert ginn
mirwaregeréiert ginn
dirwaartgeréiert ginn
siwaregeréiert ginn
Futur I
echwäert geréiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geréiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif geréiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif geréiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier geréiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles