E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
opbegier-en abverlangen (D) – demander (F)
Stammformen opbegier-enbegier-t opopbegier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Prefigéiert Verb (op-be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echbegier-en op
dubegier-s op
hien/si,hatt/etbegier-t op
mirbegier-en op
dirbegier-t op
sibegier-en op
Pass compos
echhunnopbegier-t
duhuesopbegier-t
hien/si,hatt/ethuetopbegier-t
mirhunnopbegier-t
dirhuttopbegier-t
sihunnopbegier-t
Plus-que-parfait
echhatopbegier-t
duhasopbegier-t
hien/si,hatt/ethatopbegier-t
mirhatenopbegier-t
dirhatopbegier-t
sihatenopbegier-t
Modale Futur I
echwäert opbegier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert opbegier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifopbegier-en
dugéifsopbegier-en
hien/si,hatt/etgéifopbegier-en
mirgéifenopbegier-en
dirgéiftopbegier-en
sigéifenopbegier-en
Conditionnel pass compos
echhttopbegier-t
duhssopbegier-t
hien/si,hatt/ethttopbegier-t
mirhttenopbegier-t
dirhttopbegier-t
sihttenopbegier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbegier op!
Plurielbegier-t op!
opbegier-t
opbegier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnopbegier-t
dugëssopbegier-t
hie/si,hatt/etgëttopbegier-t
mirginnopbegier-t
dirgittopbegier-t
siginnopbegier-t
Pass compos
echsinnopbegier-t ginn
dubassopbegier-t ginn
hien/si,hatt/etassopbegier-t ginn
mirsinnopbegier-t ginn
dirsiddopbegier-t ginn
sisinnopbegier-t ginn
Plus-que-parfait
echwaropbegier-t ginn
duwaarsopbegier-t ginn
hien/si,hatt/etwaropbegier-t ginn
mirwarenopbegier-t ginn
dirwaartopbegier-t ginn
siwarenopbegier-t ginn
Modale Futur I
echwäert opbegier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert opbegier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif opbegier-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif opbegier-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier opbegier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
begier-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles