E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ubäiss-en anbeißen (D)mordre (F)to bite into sth. (E)
Stammformen ubäiss-enbäiss-t unuge-bass
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbäiss-en un
dubäis-s un
hien/si,hatt/etbäiss-t un
mirbäiss-en un
dirbäiss-t un
sibäiss-en un
Passé composé
echhunnuge-bass
duhuesuge-bass
hien/si,hatt/ethuetuge-bass
mirhunnuge-bass
dirhuttuge-bass
sihunnuge-bass
Plus-que-parfait
echhatuge-bass
duhasuge-bass
hien/si,hatt/ethatuge-bass
mirhatenuge-bass
dirhatuge-bass
sihatenuge-bass
Futur I
echwäert ubäiss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert uge-bass hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifubäiss-en
dugéifsubäiss-en
hien/si,hatt/etgéifubäiss-en
mirgéifenubäiss-en
dirgéiftubäiss-en
sigéifenubäiss-en
Conditionnel Passé composé
echhättuge-bass
duhässuge-bass
hien/si,hatt/ethättuge-bass
mirhättenuge-bass
dirhättuge-bass
sihättenuge-bass
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbäiss un!
Plurielbäiss-t un!
uge-bass
ubäiss-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausbäiss-enbäiss-enderduerchbäiss-endrabäiss-enduerchbäiss-enerofbäiss-enfestbäiss-enofbäiss-enopbäiss-enverbäiss-enzerbäiss-enzoubäiss-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles