E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
iwwerginn bergeben, sich bergeben (D)transmettre qch, remettre qch., vomir (F)
Stammformen iwwerginniwwergttiwwerginn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerginn
duiwwergs-s
hien/si,hatt/etiwwergtt
miriwwerginn
diriwwergit-t
siiwwerginn
Prtrit
echiwwergouf
duiwwergouf-s
hien/si,hatt/etiwwergouf
miriwwergouf-en
diriwwergouf-t
siiwwergouf-en
Pass compos
echhunniwwerginn
duhuesiwwerginn
hien/si,hatt/ethuetiwwerginn
mirhunniwwerginn
dirhuttiwwerginn
sihunniwwerginn
Plus-que-parfait
echhatiwwerginn
duhasiwwerginn
hien/si,hatt/ethatiwwerginn
mirhateniwwerginn
dirhatiwwerginn
sihateniwwerginn
Futur I
echwäert iwwerginn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerginn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echiwwergif
duiwwergif-s
hien/si,hatt/etiwwergif
miriwwergif-en
diriwwergif-t
siiwwergif-en
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerginn
dugéifsiwwerginn
hien/si,hatt/etgéifiwwerginn
mirgéifeniwwerginn
dirgéiftiwwerginn
sigéifeniwwerginn
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerginn
duhssiwwerginn
hien/si,hatt/ethttiwwerginn
mirhtteniwwerginn
dirhttiwwerginn
sihtteniwwerginn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwergff!
Plurieliwwergit-t!
iwwerginn
iwwerginn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausginnbiginnbeginndropginndruginnduerchginneraginnermginnerginnerofginneropginnewechginnfortginnginnhanneschtginnhierginnmatginnnoginnofginnopginnuginnverginnzerckginnzouginn
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles