E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zeréckginn zurückgeben (D)rendre (F)
Stammformen zeréckginngëtt zeréckzeréckginn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zeréck-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echginn zeréck
dugës-s zeréck
hien/si,hatt/etgëtt zeréck
mirginn zeréck
dirgit-t zeréck
siginn zeréck
Prétérit
echgouf zeréck
dugouf-s zeréck
hien/si,hatt/etgouf zeréck
mirgouf-en zeréck
dirgouf-t zeréck
sigouf-en zeréck
Passé composé
echhunnzeréckginn
duhueszeréckginn
hien/si,hatt/ethuetzeréckginn
mirhunnzeréckginn
dirhuttzeréckginn
sihunnzeréckginn
Plus-que-parfait
echhatzeréckginn
duhaszeréckginn
hien/si,hatt/ethatzeréckginn
mirhatenzeréckginn
dirhatzeréckginn
sihatenzeréckginn
Futur I
echwäert zeréckginn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zeréckginn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echgéif zeréck
dugéif-s zeréck
hien/si,hatt/etgéif zeréck
mirgéif-en zeréck
dirgéif-t zeréck
sigéif-en zeréck
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzeréckginn
dugéifszeréckginn
hien/si,hatt/etgéifzeréckginn
mirgéifenzeréckginn
dirgéiftzeréckginn
sigéifenzeréckginn
Conditionnel Passé composé
echhättzeréckginn
duhässzeréckginn
hien/si,hatt/ethättzeréckginn
mirhättenzeréckginn
dirhättzeréckginn
sihättenzeréckginn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergëff zeréck!
Plurielgit-t zeréck!
zeréckginn
zeréckginn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausginnbäiginnbeginndropginndruginnduerchginneraginnerëmginnerginnerofginneropginnewechginnfortginnginnhanneschtginnhierginniwwerginnmatginnnoginnofginnopginnuginnverginnzouginn
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles