E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ginn geben (D)donner (F)to give (E)
Stammformen ginngttginn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echginn
dugss
hien/si,hatt/etgtt
mirginn
dirgitt
siginn
Prtrit
echgouf
dugoufs
hien/si,hatt/etgouf
mirgoufen
dirgouft
sigoufen
Pass compos
echhuginn
duhuesginn
hien/si,hatt/ethuetginn
mirhuginn
dirhuttginn
sihuginn
Plus-que-parfait
echhatginn
duhasginn
hien/si,hatt/ethatginn
mirhateginn
dirhatginn
sihateginn
Futur I
echwäert ginn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ginn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echgif
dugifs
hien/si,hatt/etgif
mirgifen
dirgift
sigifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifginn
dugéifsginn
hien/si,hatt/etgéifginn
mirgéifeginn
dirgéiftginn
sigéifeginn
Conditionnel Pass compos
echhttginn
duhssginn
hien/si,hatt/ethttginn
mirhätteginn
dirhttginn
sihätteginn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergff!
Plurielgitt!
ginn
ginn
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiginn
dugëssginn
hie/si,hatt/etgëttginn
mirgiginn
dirgittginn
sigiginn
Prtrit
echgouf ginn
dugoufs
hie/si,hatt/etgouf
mirgoufe
dirgouft
sigoufe
Pass compos
echsigi ginn
dubassgi ginn
hien/si,hatt/etassgi ginn
mirsigi ginn
dirsiddgi ginn
sisigi ginn
Plus-que-parfait
echwargi ginn
duwaarsgi ginn
hien/si,hatt/etwargi ginn
mirwaregi ginn
dirwaartgi ginn
siwaregi ginn
Futur I
echwäert gi ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gi gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gi ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gi ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausginnbiginnbeginndropginndruginnduerchginneraginnermginnerginnerofginneropginnewechginnfortginnhanneschtginnhierginniwwerginnmatginnnoginnofginnopginnuginnverginnzerckginnzouginn
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles