E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zougipsen zugipsen (D) – boucher en pltrant (F)
Stammformen zougipsengipst zouzougegipst
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (zou-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgipsen zou
dugips zou
hien/si,hatt/etgipst zou
mirgipsen zou
dirgipst zou
sigipsen zou
Pass compos
echhunnzougegipst
duhueszougegipst
hien/si,hatt/ethuetzougegipst
mirhunnzougegipst
dirhuttzougegipst
sihunnzougegipst
Plus-que-parfait
echhatzougegipst
duhaszougegipst
hien/si,hatt/ethatzougegipst
mirhatenzougegipst
dirhatzougegipst
sihatenzougegipst
Futur I
echwäert zougipsen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougegipst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzougipsen
dugéifszougipsen
hien/si,hatt/etgéifzougipsen
mirgéifenzougipsen
dirgéiftzougipsen
sigéifenzougipsen
Conditionnel Pass compos
echhttzougegipst
duhsszougegipst
hien/si,hatt/ethttzougegipst
mirhttenzougegipst
dirhttzougegipst
sihttenzougegipst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergips zou!
Plurielgipst zou!
zougegipst
zougipsen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnzougegipst
dugësszougegipst
hie/si,hatt/etgëttzougegipst
mirginnzougegipst
dirgittzougegipst
siginnzougegipst
Pass compos
echsinnzougegipst ginn
dubasszougegipst ginn
hien/si,hatt/etasszougegipst ginn
mirsinnzougegipst ginn
dirsiddzougegipst ginn
sisinnzougegipst ginn
Plus-que-parfait
echwarzougegipst ginn
duwaarszougegipst ginn
hien/si,hatt/etwarzougegipst ginn
mirwarenzougegipst ginn
dirwaartzougegipst ginn
siwarenzougegipst ginn
Futur I
echwäert zougegipst ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougegipst gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif zougegipst
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif zougegipst ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier zougegipst ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
gipsen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles