E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
glacéieren etw. gefrieren (D)glacer (F)
Stammformen glacéierenglacéiertglacéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echglacéieren
duglacéiers
hien/si,hatt/etglacéiert
mirglacéieren
dirglacéiert
siglacéieren
Passé composé
echhuglacéiert
duhuesglacéiert
hien/si,hatt/ethuetglacéiert
mirhuglacéiert
dirhuttglacéiert
sihuglacéiert
Plus-que-parfait
echhatglacéiert
duhasglacéiert
hien/si,hatt/ethatglacéiert
mirhateglacéiert
dirhatglacéiert
sihateglacéiert
Futur I
echwäert glacéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert glacéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifglacéieren
dugéifsglacéieren
hien/si,hatt/etgéifglacéieren
mirgéifeglacéieren
dirgéiftglacéieren
sigéifeglacéieren
Conditionnel Passé composé
echhättglacéiert
duhässglacéiert
hien/si,hatt/ethättglacéiert
mirhätteglacéiert
dirhättglacéiert
sihätteglacéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierglacéier!
Plurielglacéiert!
glacéiert
glacéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiglacéiert
dugëssglacéiert
hie/si,hatt/etgëttglacéiert
mirgiglacéiert
dirgittglacéiert
sigiglacéiert
Passé composé
echsiglacéiert ginn
dubassglacéiert ginn
hien/si,hatt/etassglacéiert ginn
mirsiglacéiert ginn
dirsiddglacéiert ginn
sisiglacéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarglacéiert ginn
duwaarsglacéiert ginn
hien/si,hatt/etwarglacéiert ginn
mirwareglacéiert ginn
dirwaartglacéiert ginn
siwareglacéiert ginn
Futur I
echwäert glacéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert glacéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif glacéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif glacéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier glacéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles