E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
vergläich-en vergleichen (D)comparer (F)
Stammformen vergläich-envergläich-tverglach
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echvergläich-en
duvergläich-s
hien/si,hatt/etvergläich-t
mirvergläich-en
dirvergläich-t
sivergläich-en
Passé composé
echhuverglach
duhuesverglach
hien/si,hatt/ethuetverglach
mirhuverglach
dirhuttverglach
sihuverglach
Plus-que-parfait
echhatverglach
duhasverglach
hien/si,hatt/ethatverglach
mirhateverglach
dirhatverglach
sihateverglach
Futur I
echwäert vergläich-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verglach hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvergläich-en
dugéifsvergläich-en
hien/si,hatt/etgéifvergläich-en
mirgéifevergläich-en
dirgéiftvergläich-en
sigéifevergläich-en
Conditionnel Passé composé
echhättverglach
duhässverglach
hien/si,hatt/ethättverglach
mirhätteverglach
dirhättverglach
sihätteverglach
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervergläich!
Plurielvergläich-t!
verglach
vergläich-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausgläich-engläich-enugläich-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles