E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verglasen verglasen (D)vitrer (F)
Stammformen verglasenverglastverglast
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverglasen
duverglas
hien/si,hatt/etverglast
mirverglasen
dirverglast
siverglasen
Pass compos
echhuverglast
duhuesverglast
hien/si,hatt/ethuetverglast
mirhuverglast
dirhuttverglast
sihuverglast
Plus-que-parfait
echhatverglast
duhasverglast
hien/si,hatt/ethatverglast
mirhateverglast
dirhatverglast
sihateverglast
Futur I
echwäert verglasen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verglast hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverglasen
dugéifsverglasen
hien/si,hatt/etgéifverglasen
mirgéifeverglasen
dirgéiftverglasen
sigéifeverglasen
Conditionnel Pass compos
echhttverglast
duhssverglast
hien/si,hatt/ethttverglast
mirhätteverglast
dirhttverglast
sihätteverglast
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverglas!
Plurielverglast!
verglast
verglasen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverglast
dugëssverglast
hie/si,hatt/etgëttverglast
mirgiverglast
dirgittverglast
sigiverglast
Pass compos
echsiverglast ginn
dubassverglast ginn
hien/si,hatt/etassverglast ginn
mirsiverglast ginn
dirsiddverglast ginn
sisiverglast ginn
Plus-que-parfait
echwarverglast ginn
duwaarsverglast ginn
hien/si,hatt/etwarverglast ginn
mirwareverglast ginn
dirwaartverglast ginn
siwareverglast ginn
Futur I
echwäert verglast ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verglast gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verglast
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verglast ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verglast ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles