E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
glaséieren glasieren (D)vernisser (F)
Stammformen glaséierenglaséiertglaséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echglaséieren
duglaséiers
hien/si,hatt/etglaséiert
mirglaséieren
dirglaséiert
siglaséieren
Passé composé
echhuglaséiert
duhuesglaséiert
hien/si,hatt/ethuetglaséiert
mirhuglaséiert
dirhuttglaséiert
sihuglaséiert
Plus-que-parfait
echhatglaséiert
duhasglaséiert
hien/si,hatt/ethatglaséiert
mirhateglaséiert
dirhatglaséiert
sihateglaséiert
Futur I
echwäert glaséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert glaséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifglaséieren
dugéifsglaséieren
hien/si,hatt/etgéifglaséieren
mirgéifeglaséieren
dirgéiftglaséieren
sigéifeglaséieren
Conditionnel Passé composé
echhättglaséiert
duhässglaséiert
hien/si,hatt/ethättglaséiert
mirhätteglaséiert
dirhättglaséiert
sihätteglaséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierglaséier!
Plurielglaséiert!
glaséiert
glaséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiglaséiert
dugëssglaséiert
hie/si,hatt/etgëttglaséiert
mirgiglaséiert
dirgittglaséiert
sigiglaséiert
Passé composé
echsiglaséiert ginn
dubassglaséiert ginn
hien/si,hatt/etassglaséiert ginn
mirsiglaséiert ginn
dirsiddglaséiert ginn
sisiglaséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarglaséiert ginn
duwaarsglaséiert ginn
hien/si,hatt/etwarglaséiert ginn
mirwareglaséiert ginn
dirwaartglaséiert ginn
siwareglaséiert ginn
Futur I
echwäert glaséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert glaséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif glaséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif glaséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier glaséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles