E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
glécken glücken (D)réussir (F)
Stammformen gléckenglécktgegléckt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echglécken
duglécks
hien/si,hatt/etgléckt
mirglécken
dirgléckt
siglécken
Passé composé
echsigegléckt
dubassgegléckt
hien/si,hatt/etassgegléckt
mirsigegléckt
dirsiddgegléckt
sisigegléckt
Plus-que-parfait
echwargegléckt
duwaarsgegléckt
hien/si,hatt/etwargegléckt
mirwaregegléckt
dirwaartgegléckt
siwaregegléckt
Futur I
echwäert glécken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gegléckt sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifglécken
dugéifsglécken
hien/si,hatt/etgéifglécken
mirgéifeglécken
dirgéiftglécken
sigéifeglécken
Conditionnel Passé composé
echwiergegléckt
duwiersgegléckt
hien/si,hatt/etwiergegléckt
mirwieregegléckt
dirwiertgegléckt
siwieregegléckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergléck!
Plurielgléckt!
gegléckt
glécken
Wuertbildungen/Präfigéierungen
veronglécken
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles