E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
gleewen glauben (D) – croire (F)
Stammformen gleewengleeftgegleeft
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echgleewen
dugleefs
hien/si,hatt/etgleeft
mirgleewen
dirgleeft
sigleewen
Pass compos
echhugegleeft
duhuesgegleeft
hien/si,hatt/ethuetgegleeft
mirhugegleeft
dirhuttgegleeft
sihugegleeft
Plus-que-parfait
echhatgegleeft
duhasgegleeft
hien/si,hatt/ethatgegleeft
mirhategegleeft
dirhatgegleeft
sihategegleeft
Modale Futur I
echwäert gleewen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert gegleeft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgleewen
dugéifsgleewen
hien/si,hatt/etgéifgleewen
mirgéifegleewen
dirgéiftgleewen
sigéifegleewen
Conditionnel pass compos
echhttgegleeft
duhssgegleeft
hien/si,hatt/ethttgegleeft
mirhättegegleeft
dirhttgegleeft
sihättegegleeft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergleef!
Plurielgleeft!
gegleeft
gleewen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgigegleeft
dugëssgegleeft
hie/si,hatt/etgëttgegleeft
mirgigegleeft
dirgittgegleeft
sigigegleeft
Pass compos
echsigegleeft ginn
dubassgegleeft ginn
hien/si,hatt/etassgegleeft ginn
mirsigegleeft ginn
dirsiddgegleeft ginn
sisigegleeft ginn
Plus-que-parfait
echwargegleeft ginn
duwaarsgegleeft ginn
hien/si,hatt/etwargegleeft ginn
mirwaregegleeft ginn
dirwaartgegleeft ginn
siwaregegleeft ginn
Modale Futur I
echwäert gegleeft ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert gegleeft gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gegleeft
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gegleeft ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier gegleeft ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles