E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
glėtschen rutschen, gleiten (D)glisser (F)
Stammformen glėtschenglėtschtgeglėtscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echglėtschen
duglėtschs
hien/si,hatt/etglėtscht
mirglėtschen
dirglėtscht
siglėtschen
Passé composé
echsigeglėtscht
dubassgeglėtscht
hien/si,hatt/etassgeglėtscht
mirsigeglėtscht
dirsiddgeglėtscht
sisigeglėtscht
Plus-que-parfait
echwargeglėtscht
duwaarsgeglėtscht
hien/si,hatt/etwargeglėtscht
mirwaregeglėtscht
dirwaartgeglėtscht
siwaregeglėtscht
Futur I
echwäert glėtschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geglėtscht sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifglėtschen
dugéifsglėtschen
hien/si,hatt/etgéifglėtschen
mirgéifeglėtschen
dirgéiftglėtschen
sigéifeglėtschen
Conditionnel Passé composé
echwiergeglėtscht
duwiersgeglėtscht
hien/si,hatt/etwiergeglėtscht
mirwieregeglėtscht
dirwiertgeglėtscht
siwieregeglėtscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierglėtsch!
Plurielglėtscht!
geglėtscht
glėtschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
entglėtschen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles