E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
opglidderen aufgliedern (D) – srier, diviser (F)
Stammformen opglidderengliddert opopgegliddert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (op-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echglidderen op
duglidders op
hien/si,hatt/etgliddert op
mirglidderen op
dirgliddert op
siglidderen op
Pass compos
echhunnopgegliddert
duhuesopgegliddert
hien/si,hatt/ethuetopgegliddert
mirhunnopgegliddert
dirhuttopgegliddert
sihunnopgegliddert
Plus-que-parfait
echhatopgegliddert
duhasopgegliddert
hien/si,hatt/ethatopgegliddert
mirhatenopgegliddert
dirhatopgegliddert
sihatenopgegliddert
Modale Futur I
echwäert opglidderen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert opgegliddert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifopglidderen
dugéifsopglidderen
hien/si,hatt/etgéifopglidderen
mirgéifenopglidderen
dirgéiftopglidderen
sigéifenopglidderen
Conditionnel pass compos
echhttopgegliddert
duhssopgegliddert
hien/si,hatt/ethttopgegliddert
mirhttenopgegliddert
dirhttopgegliddert
sihttenopgegliddert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierglidder op!
Plurielgliddert op!
opgegliddert
opglidderen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnopgegliddert
dugëssopgegliddert
hie/si,hatt/etgëttopgegliddert
mirginnopgegliddert
dirgittopgegliddert
siginnopgegliddert
Pass compos
echsinnopgegliddert ginn
dubassopgegliddert ginn
hien/si,hatt/etassopgegliddert ginn
mirsinnopgegliddert ginn
dirsiddopgegliddert ginn
sisinnopgegliddert ginn
Plus-que-parfait
echwaropgegliddert ginn
duwaarsopgegliddert ginn
hien/si,hatt/etwaropgegliddert ginn
mirwarenopgegliddert ginn
dirwaartopgegliddert ginn
siwarenopgegliddert ginn
Modale Futur I
echwäert opgegliddert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert opgegliddert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif opgegliddert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif opgegliddert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier opgegliddert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aglidderenglidderen
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles