E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
accabléieren überwältigen (D)accabler (F)
Stammformen accabléierenaccabléiertaccabléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echaccabléieren
duaccabléiers
hien/si,hatt/etaccabléiert
miraccabléieren
diraccabléiert
siaccabléieren
Passé composé
echhunnaccabléiert
duhuesaccabléiert
hien/si,hatt/ethuetaccabléiert
mirhunnaccabléiert
dirhuttaccabléiert
sihunnaccabléiert
Plus-que-parfait
echhataccabléiert
duhasaccabléiert
hien/si,hatt/ethataccabléiert
mirhatenaccabléiert
dirhataccabléiert
sihatenaccabléiert
Futur I
echwäert accabléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert accabléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaccabléieren
dugéifsaccabléieren
hien/si,hatt/etgéifaccabléieren
mirgéifenaccabléieren
dirgéiftaccabléieren
sigéifenaccabléieren
Conditionnel Passé composé
echhättaccabléiert
duhässaccabléiert
hien/si,hatt/ethättaccabléiert
mirhättenaccabléiert
dirhättaccabléiert
sihättenaccabléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieraccabléier!
Plurielaccabléiert!
accabléiert
accabléieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnaccabléiert
dugëssaccabléiert
hie/si,hatt/etgëttaccabléiert
mirginnaccabléiert
dirgittaccabléiert
siginnaccabléiert
Passé composé
echsinnaccabléiert ginn
dubassaccabléiert ginn
hien/si,hatt/etassaccabléiert ginn
mirsinnaccabléiert ginn
dirsiddaccabléiert ginn
sisinnaccabléiert ginn
Plus-que-parfait
echwaraccabléiert ginn
duwaarsaccabléiert ginn
hien/si,hatt/etwaraccabléiert ginn
mirwarenaccabléiert ginn
dirwaartaccabléiert ginn
siwarenaccabléiert ginn
Futur I
echwäert accabléiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert accabléiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif accabléiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif accabléiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier accabléiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles