E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
begoen begehen (D)commettre (F)
Stammformen beginnbegeetbegaangen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten gung, gungs, gungt (Prt.), ging, gings, gingt (Konj.)
Indikativ Aktiv
Prsent
echbeginn
dubegees
hien/si,hatt/etbegeet
mirbeginn
dirbegitt
sibeginn
Prtrit
echbegoung
dubegoungs
hien/si,hatt/etbegoung
mirbegoungen
dirbegoungt
sibegoungen
Pass compos
echhubegaangen
duhuesbegaangen
hien/si,hatt/ethuetbegaangen
mirhubegaangen
dirhuttbegaangen
sihubegaangen
Plus-que-parfait
echhatbegaangen
duhasbegaangen
hien/si,hatt/ethatbegaangen
mirhatebegaangen
dirhatbegaangen
sihatebegaangen
Futur I
echwäert begoen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert begaangen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echbeging
dubegings
hien/si,hatt/etbeging
mirbegingen
dirbegingt
sibegingen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbegoen
dugéifsbegoen
hien/si,hatt/etgéifbegoen
mirgéifebegoen
dirgéiftbegoen
sigéifebegoen
Conditionnel Pass compos
echhttbegaangen
duhssbegaangen
hien/si,hatt/ethttbegaangen
mirhättebegaangen
dirhttbegaangen
sihättebegaangen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbegi!
Plurielbegitt!
begaangen
begoen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
agoenausgoenbigoendergintgoendertschentgoendohigoenduerchgoenduergoenmgoennnergoenentgoeneragoenerausgoeneriwwergoenerofgoeneropgoenerugoenervirgoenewechgoenfortgoengoenhannergoenhiergoeniwwergoenmatgoennogoenofgoenopgoenugoenvergoenvirgoenzerckgoenzergoenzougoen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles