E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
duerchbaken durchbacken (D)cuire entirement (F)to bake thoroughly (E)
Stammformen duerchbakenbaakt duerchduerchgebak
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbaken duerch
dubaaks duerch
hien/si,hatt/etbaakt duerch
mirbaken duerch
dirbaakt duerch
sibaken duerch
Pass compos
echhunnduerchgebak
duhuesduerchgebak
hien/si,hatt/ethuetduerchgebak
mirhunnduerchgebak
dirhuttduerchgebak
sihunnduerchgebak
Plus-que-parfait
echhatduerchgebak
duhasduerchgebak
hien/si,hatt/ethatduerchgebak
mirhatenduerchgebak
dirhatduerchgebak
sihatenduerchgebak
Futur I
echwäert duerchbaken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgebak hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchbaken
dugéifsduerchbaken
hien/si,hatt/etgéifduerchbaken
mirgéifenduerchbaken
dirgéiftduerchbaken
sigéifenduerchbaken
Conditionnel Pass compos
echhttduerchgebak
duhssduerchgebak
hien/si,hatt/ethttduerchgebak
mirhttenduerchgebak
dirhttduerchgebak
sihttenduerchgebak
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbak duerch!
Plurielbaakt duerch!
duerchgebak
duerchbaken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnduerchgebak
dugëssduerchgebak
hie/si,hatt/etgëttduerchgebak
mirginnduerchgebak
dirgittduerchgebak
siginnduerchgebak
Pass compos
echsinnduerchgebak ginn
dubassduerchgebak ginn
hien/si,hatt/etassduerchgebak ginn
mirsinnduerchgebak ginn
dirsiddduerchgebak ginn
sisinnduerchgebak ginn
Plus-que-parfait
echwarduerchgebak ginn
duwaarsduerchgebak ginn
hien/si,hatt/etwarduerchgebak ginn
mirwarenduerchgebak ginn
dirwaartduerchgebak ginn
siwarenduerchgebak ginn
Futur I
echwäert duerchgebak ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgebak gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif duerchgebak
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif duerchgebak ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier duerchgebak ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bakeniwwerbakenopbakenubaken
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles