E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erofgoen heruntergehen (D)descendre (F)
Stammformen erofginngeet eroferofgaangen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (erof-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten gung, gungs, gungt (Prt.), ging, gings, gingt (Konj.)
Indikativ Aktiv
Prsent
echginn erof
dugees erof
hien/si,hatt/etgeet erof
mirginn erof
dirgitt erof
siginn erof
Prtrit
echgoung erof
dugoungs erof
hien/si,hatt/etgoung erof
mirgoungen erof
dirgoungt erof
sigoungen erof
Pass compos
echsinnerofgaangen
dubasserofgaangen
hien/si,hatt/etasserofgaangen
mirsinnerofgaangen
dirsidderofgaangen
sisinnerofgaangen
Plus-que-parfait
echwarerofgaangen
duwaarserofgaangen
hien/si,hatt/etwarerofgaangen
mirwarenerofgaangen
dirwaarterofgaangen
siwarenerofgaangen
Futur I
echwäert erofgoen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erofgaange sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echging erof
dugings erof
hien/si,hatt/etging erof
mirgingen erof
dirgingt erof
sigingen erof
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferofgoen
dugéifserofgoen
hien/si,hatt/etgéiferofgoen
mirgéifenerofgoen
dirgéifterofgoen
sigéifenerofgoen
Conditionnel Pass compos
echwiererofgaangen
duwierserofgaangen
hien/si,hatt/etwiererofgaangen
mirwierenerofgaangen
dirwierterofgaangen
siwierenerofgaangen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergi erof!
Plurielgitt erof!
erofgaangen
erofgoen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
agoenausgoenbigoenbegoendergintgoendertschentgoendohigoenduerchgoenduergoenmgoennnergoenentgoeneragoenerausgoeneriwwergoeneropgoenerugoenervirgoenewechgoenfortgoengoenhannergoenhiergoeniwwergoenmatgoennogoenofgoenopgoenugoenvergoenvirgoenzerckgoenzergoenzougoen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles