E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ervirgoen hervorgehen (D)re issu de (F)
Stammformen ervirginngeet ervirervirgaangen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (ervir-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten gung, gungs, gungt (Prt.), ging, gings, gingt (Konj.)
Indikativ Aktiv
Prsent
echginn ervir
dugees ervir
hien/si,hatt/etgeet ervir
mirginn ervir
dirgitt ervir
siginn ervir
Prtrit
echgoung ervir
dugoungs ervir
hien/si,hatt/etgoung ervir
mirgoungen ervir
dirgoungt ervir
sigoungen ervir
Pass compos
echsinnervirgaangen
dubasservirgaangen
hien/si,hatt/etasservirgaangen
mirsinnervirgaangen
dirsiddervirgaangen
sisinnervirgaangen
Plus-que-parfait
echwarervirgaangen
duwaarservirgaangen
hien/si,hatt/etwarervirgaangen
mirwarenervirgaangen
dirwaartervirgaangen
siwarenervirgaangen
Futur I
echwäert ervirgoen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ervirgaange sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echging ervir
dugings ervir
hien/si,hatt/etging ervir
mirgingen ervir
dirgingt ervir
sigingen ervir
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifervirgoen
dugéifservirgoen
hien/si,hatt/etgéifervirgoen
mirgéifenervirgoen
dirgéiftervirgoen
sigéifenervirgoen
Conditionnel Pass compos
echwierervirgaangen
duwierservirgaangen
hien/si,hatt/etwierervirgaangen
mirwierenervirgaangen
dirwiertervirgaangen
siwierenervirgaangen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergi ervir!
Plurielgitt ervir!
ervirgaangen
ervirgoen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
agoenausgoenbigoenbegoendergintgoendertschentgoendohigoenduerchgoenduergoenmgoennnergoenentgoeneragoenerausgoeneriwwergoenerofgoeneropgoenerugoenewechgoenfortgoengoenhannergoenhiergoeniwwergoenmatgoennogoenofgoenopgoenugoenvergoenvirgoenzerckgoenzergoenzougoen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles