E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
nogo-en nachgehen (D)suivre (F)
Stammformen noginngee-t nonogaang-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (no-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten gung, gungs, gungt (Prt.), ging, gings, gingt (Konj.)
Indikativ Aktiv
Prsent
echginn no
dugee-s no
hien/si,hatt/etgee-t no
mirginn no
dirgit-t no
siginn no
Prtrit
echgoung no
dugoung-s no
hien/si,hatt/etgoung no
mirgoung-en no
dirgoung-t no
sigoung-en no
Pass compos
echsinnnogaang-en
dubassnogaang-en
hien/si,hatt/etassnogaang-en
mirsinnnogaang-en
dirsiddnogaang-en
sisinnnogaang-en
Plus-que-parfait
echwarnogaang-en
duwaarsnogaang-en
hien/si,hatt/etwarnogaang-en
mirwarennogaang-en
dirwaartnogaang-en
siwarennogaang-en
Futur I
echwäert nogo-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nogaang-e sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echging no
duging-s no
hien/si,hatt/etging no
mirging-en no
dirging-t no
siging-en no
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnogo-en
dugéifsnogo-en
hien/si,hatt/etgéifnogo-en
mirgéifennogo-en
dirgéiftnogo-en
sigéifennogo-en
Conditionnel Pass compos
echwiernogaang-en
duwiersnogaang-en
hien/si,hatt/etwiernogaang-en
mirwierennogaang-en
dirwiertnogaang-en
siwierennogaang-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergi no!
Plurielgit-t no!
nogaang-en
nogo-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ago-enausgo-enbigo-enbego-endergintgo-endertschentgo-endohigo-enduerchgo-enduergo-enmgo-ennnergo-enentgo-enerago-enerausgo-eneriwwergo-enerofgo-eneropgo-enerugo-enervirgo-enewechgo-enfortgo-engo-enhannergo-enhiergo-eniwwergo-enmatgo-enofgo-enopgo-enugo-envergo-envirgo-enzerckgo-enzergo-enzougo-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles