E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zergoen zergehen (D)fondre (F)
Stammformen zerginnzergeetzergaangen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten gung, gungs, gungt (Prt.), ging, gings, gingt (Konj.)
Indikativ Aktiv
Prsent
echzerginn
duzergees
hien/si,hatt/etzergeet
mirzerginn
dirzergitt
sizerginn
Prtrit
echzergoung
duzergoungs
hien/si,hatt/etzergoung
mirzergoungen
dirzergoungt
sizergoungen
Pass compos
echsinnzergaangen
dubasszergaangen
hien/si,hatt/etasszergaangen
mirsinnzergaangen
dirsiddzergaangen
sisinnzergaangen
Plus-que-parfait
echwarzergaangen
duwaarszergaangen
hien/si,hatt/etwarzergaangen
mirwarenzergaangen
dirwaartzergaangen
siwarenzergaangen
Futur I
echwäert zergoen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zergaange sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echzerging
duzergings
hien/si,hatt/etzerging
mirzergingen
dirzergingt
sizergingen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzergoen
dugéifszergoen
hien/si,hatt/etgéifzergoen
mirgéifenzergoen
dirgéiftzergoen
sigéifenzergoen
Conditionnel Pass compos
echwierzergaangen
duwierszergaangen
hien/si,hatt/etwierzergaangen
mirwierenzergaangen
dirwiertzergaangen
siwierenzergaangen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzergi!
Plurielzergitt!
zergaangen
zergoen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
agoenausgoenbigoenbegoendergintgoendertschentgoendohigoenduerchgoenduergoenmgoennnergoenentgoeneragoenerausgoeneriwwergoenerofgoeneropgoenerugoenervirgoenewechgoenfortgoengoenhannergoenhiergoeniwwergoenmatgoennogoenofgoenopgoenugoenvergoenvirgoenzerckgoenzougoen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles