E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
go-en gehen (D)aller (F)go (E)ir (P)
Stammformen go-engee-tgaang-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten gung, gungs, gungt (Prt.), ging, gings, gingt (Konj.)
Indikativ Aktiv
Prsent
echginn
dugee-s
hien/si,hatt/etgee-t
mirginn
dirgit-t
siginn
Prtrit
echgoung
dugoung-s
hien/si,hatt/etgoung
mirgoung-en
dirgoung-t
sigoung-en
Pass compos
echsigaang-en
dubassgaang-en
hien/si,hatt/etassgaang-en
mirsigaang-en
dirsiddgaang-en
sisigaang-en
Plus-que-parfait
echwargaang-en
duwaarsgaang-en
hien/si,hatt/etwargaang-en
mirwaregaang-en
dirwaartgaang-en
siwaregaang-en
Futur I
echwäert go-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gaang-e sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echging
duging-s
hien/si,hatt/etging
mirging-en
dirging-t
siging-en
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgo-en
dugéifsgo-en
hien/si,hatt/etgéifgo-en
mirgéifego-en
dirgéiftgo-en
sigéifego-en
Conditionnel Pass compos
echwiergaang-en
duwiersgaang-en
hien/si,hatt/etwiergaang-en
mirwieregaang-en
dirwiertgaang-en
siwieregaang-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergi!
Plurielgit-t!
gaang-en
go-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ago-enausgo-enbigo-enbego-endergintgo-endertschentgo-endohigo-enduerchgo-enduergo-enmgo-ennnergo-enentgo-enerago-enerausgo-eneriwwergo-enerofgo-eneropgo-enerugo-enervirgo-enewechgo-enfortgo-enhannergo-enhiergo-eniwwergo-enmatgo-ennogo-enofgo-enopgo-enugo-envergo-envirgo-enzerckgo-enzergo-enzougo-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles