E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
gomméieren radieren (D)gommer (F)
Stammformen gomméierengomméiertgomméiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgomméieren
dugomméiers
hien/si,hatt/etgomméiert
mirgomméieren
dirgomméiert
sigomméieren
Passé composé
echhugomméiert
duhuesgomméiert
hien/si,hatt/ethuetgomméiert
mirhugomméiert
dirhuttgomméiert
sihugomméiert
Plus-que-parfait
echhatgomméiert
duhasgomméiert
hien/si,hatt/ethatgomméiert
mirhategomméiert
dirhatgomméiert
sihategomméiert
Futur I
echwäert gomméieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gomméiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgomméieren
dugéifsgomméieren
hien/si,hatt/etgéifgomméieren
mirgéifegomméieren
dirgéiftgomméieren
sigéifegomméieren
Conditionnel Passé composé
echhättgomméiert
duhässgomméiert
hien/si,hatt/ethättgomméiert
mirhättegomméiert
dirhättgomméiert
sihättegomméiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergomméier!
Plurielgomméiert!
gomméiert
gomméieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigomméiert
dugëssgomméiert
hie/si,hatt/etgëttgomméiert
mirgigomméiert
dirgittgomméiert
sigigomméiert
Passé composé
echsigomméiert ginn
dubassgomméiert ginn
hien/si,hatt/etassgomméiert ginn
mirsigomméiert ginn
dirsiddgomméiert ginn
sisigomméiert ginn
Plus-que-parfait
echwargomméiert ginn
duwaarsgomméiert ginn
hien/si,hatt/etwargomméiert ginn
mirwaregomméiert ginn
dirwaartgomméiert ginn
siwaregomméiert ginn
Futur I
echwäert gomméiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gomméiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif gomméiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif gomméiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier gomméiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles