E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
gouvernéieren regieren (D)gouverner (F)
Stammformen gouvernéierengouvernéiertgouvernéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgouvernéieren
dugouvernéiers
hien/si,hatt/etgouvernéiert
mirgouvernéieren
dirgouvernéiert
sigouvernéieren
Passé composé
echhugouvernéiert
duhuesgouvernéiert
hien/si,hatt/ethuetgouvernéiert
mirhugouvernéiert
dirhuttgouvernéiert
sihugouvernéiert
Plus-que-parfait
echhatgouvernéiert
duhasgouvernéiert
hien/si,hatt/ethatgouvernéiert
mirhategouvernéiert
dirhatgouvernéiert
sihategouvernéiert
Futur I
echwäert gouvernéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gouvernéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgouvernéieren
dugéifsgouvernéieren
hien/si,hatt/etgéifgouvernéieren
mirgéifegouvernéieren
dirgéiftgouvernéieren
sigéifegouvernéieren
Conditionnel Passé composé
echhättgouvernéiert
duhässgouvernéiert
hien/si,hatt/ethättgouvernéiert
mirhättegouvernéiert
dirhättgouvernéiert
sihättegouvernéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergouvernéier!
Plurielgouvernéiert!
gouvernéiert
gouvernéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigouvernéiert
dugëssgouvernéiert
hie/si,hatt/etgëttgouvernéiert
mirgigouvernéiert
dirgittgouvernéiert
sigigouvernéiert
Passé composé
echsigouvernéiert ginn
dubassgouvernéiert ginn
hien/si,hatt/etassgouvernéiert ginn
mirsigouvernéiert ginn
dirsiddgouvernéiert ginn
sisigouvernéiert ginn
Plus-que-parfait
echwargouvernéiert ginn
duwaarsgouvernéiert ginn
hien/si,hatt/etwargouvernéiert ginn
mirwaregouvernéiert ginn
dirwaartgouvernéiert ginn
siwaregouvernéiert ginn
Futur I
echwäert gouvernéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gouvernéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif gouvernéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif gouvernéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier gouvernéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles