E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
graduéieren stufenweise steigern (D)graduer (F)
Stammformen graduéierengraduéiertgraduéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgraduéieren
dugraduéiers
hien/si,hatt/etgraduéiert
mirgraduéieren
dirgraduéiert
sigraduéieren
Passé composé
echhugraduéiert
duhuesgraduéiert
hien/si,hatt/ethuetgraduéiert
mirhugraduéiert
dirhuttgraduéiert
sihugraduéiert
Plus-que-parfait
echhatgraduéiert
duhasgraduéiert
hien/si,hatt/ethatgraduéiert
mirhategraduéiert
dirhatgraduéiert
sihategraduéiert
Futur I
echwäert graduéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert graduéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgraduéieren
dugéifsgraduéieren
hien/si,hatt/etgéifgraduéieren
mirgéifegraduéieren
dirgéiftgraduéieren
sigéifegraduéieren
Conditionnel Passé composé
echhättgraduéiert
duhässgraduéiert
hien/si,hatt/ethättgraduéiert
mirhättegraduéiert
dirhättgraduéiert
sihättegraduéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergraduéier!
Plurielgraduéiert!
graduéiert
graduéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigraduéiert
dugëssgraduéiert
hie/si,hatt/etgëttgraduéiert
mirgigraduéiert
dirgittgraduéiert
sigigraduéiert
Passé composé
echsigraduéiert ginn
dubassgraduéiert ginn
hien/si,hatt/etassgraduéiert ginn
mirsigraduéiert ginn
dirsiddgraduéiert ginn
sisigraduéiert ginn
Plus-que-parfait
echwargraduéiert ginn
duwaarsgraduéiert ginn
hien/si,hatt/etwargraduéiert ginn
mirwaregraduéiert ginn
dirwaartgraduéiert ginn
siwaregraduéiert ginn
Futur I
echwäert graduéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert graduéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif graduéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif graduéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier graduéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles